Puffertárolók hőszivattyúkhoz
A puffertartály a modern fűtési rendszerek egyik legfontosabb eleme. Ezek az eszközök segítenek a hőenergia megfelelő tárolásában, ezáltal javítják a rendszer hatékonyságát és teljesítményét – különösen igaz ez akkor, ha a hőtermelésre egy hőszivattyút használunk. Ismerjük meg, hogyan is működik a puffertartály, és pontosan miért érdemes azt a hőszivattyúval kombinálni! A Meleget.hu kínálatában található puffertartályok széles választékában mindenki könnyen megtalálhatja az igényeinek – és fűtési rendszerének – megfelelő típust.
Mi is az a puffertartály?
A puffertartály, vagy hőtároló tartály egy olyan eszköz, ami a fűtési és hűtési rendszer által felhasználandó víz átmeneti tárolására szolgál annak érdekében, hogy azt később fel lehessen használni. Ez tehát egy acélból készült tartály, mely a fűtővizet tárolja – a hőmegtartásról a hatékony szigetelés gondoskodik.
Miután a hőtermelő egység, például a hőszivattyú felmelegíti a fűtésre szolgáló vizet, azt egy hőcserélő segítségével a puffertartályba vezeti, ahol a folyadék átmenetileg képes megőrizni a hőmérsékletét. Amikor fűtésre, melegítésre van szükség, a vizet a fűtési elosztó rendszer szivattyúk segítségével felhasználja, és a tartályban tárolt hőenergiát továbbítja a radiátorok felé. Ezzel a ciklus lezárul, a kihűlt fűtőfolyadék visszaáramlik a tárolótartályba, a folyamat pedig kezdődik előről.
Ezt a tárolót nem szabad összekeverni a hőszivattyú melegvíztárolójával: ez utóbbi használati, vagy ivóvizet tárol, a tartály azonban fűtővizet.
A puffertartály legnagyobb előnye az, hogy az eszköz segít csökkenteni a fűtő- vagy a hűtőrendszer indítási és megállítási ciklusainak gyakoriságát, így téve folyamatosabbá a hőcserét – ez növeli a fűtési rendszer hatékonyságát és élettartamát is.
A hőszivattyú
A hőtermelésre egyre több otthonban használunk hőszivattyút, de pontosan mi is ez az eszköz, és miért választják egyre többen? A hűtésre és fűtésre is használható berendezés lényege az, hogy a természeti energiát – a levegő, a föld vagy a talajvíz hőenergiáját – hasznosítja a beltéri hőmérséklet optimalizálásához, így ez az igen környezetbarát megoldás segíthet abban, hogy függetlenítsük magunkat a fosszilis tüzelőanyagoktól.
Ez tehát egy rendkívül energiahatékony eszköz, mert működéséhez csupán áramra van szükség, így hosszabb távon a beruházási költségek is megtérülnek azzal, hogy a rezsiköltség csökken. Fontos szempont az is, hogy segítségével az ökológiai lábnyomunkat is csökkenthetjük, nem véletlen, hogy ez a fűtéskorszerűsítés egyik igen népszerű eszköze, mely szinte bármilyen hőleadó rendszerhez, így a padló-, a mennyezet és a falfűtéshez, illetve természetesen a radiátoros fűtéshez is csatlakoztatható.
Miért érdemes kombinálni a hőszivattyút a puffertárolóval? (H3)
A hőszivattyú működésének nem feltétele a puffertartály, mivel azonban számos előnnyel és a rendszer hatékonyságának növekedésével is együtt járhat, érdemes megfontolni azok kombinálását.
A levegő-víz hőszivattyús fűtési rendszer esetében egy puffertartály segítségével jobb hatásfokot, alacsonyabb fűtési költségeket érhetünk el, ráadásul az eszköz élettartama is meghosszabbodik. Ha ugyanis jól választjuk meg a tartályt, a hőszivattyúnak kevesebbszer kell be- és kikapcsolnia, így csökken a terhelés és az emiatt bekövetkező kopás, a rendszer pedig képes igazán hosszú ideig működni bármilyen karbantartás nélkül.
A puffertárolóval kombinált hőszivattyú különösen hatékonyan működik akkor, ha a rendszerbe napkollektort is integrálunk, hiszen a tartály tárolja az összegyűjtött napenergiát, ami akkor is felhasználható, ha éppen nincs napfény, ezzel pedig a megújuló energiaforrások jóval nagyobb mértékben használhatóak fel.
Annak érdekében, hogy a fűtési rendszer működési költségeit a lehető legalacsonyabban tartsuk, az a cél, hogy a hőszivattyú nappal, a melegebb időben nagyobb hatékonysággal működjön és tartalékoljon annyi fűtési energiát, hogy azzal reggelig melegen tarthassuk otthonunkat – ha egy puffertartály is a rendelkezésünkre áll, természetesen több fűtővizet tartalékolunk, ezáltal egy ilyen eszköz beszerzési ára rendkívül gyorsan megtérül.
Hogyan válasszuk ki a puffertároló méretét?
50, 60, 80 vagy 100 literes tartályt érdemes választani? A kérdést célszerű alaposan megfontolni, és a puffertárolót a lakás teljesítményigényének megfelelően kiválasztani: ennek során vegyük figyelembe a szigetelést, a hőleadó felületek (például a radiátorok) által befogadott fűtővíz mennyiségét is – ehhez olykor szakember segítségére is szükség lehet.
Egy jól megválasztott méretű puffertartály segít abban, hogy a hőszivattyú be- és kikapcsolására ritkábban kerülhessen sor, a kompresszor alacsonyabb fordulatszámon, halkabban üzemeljen, így a költségeink alacsonyabbak legyenek, berendezésünk élettartama azonban meghosszabbodjon, érdemes tehát áttekinteni a Meleget.hu oldalán elérhető tartályokat!